"Kaplumbağalar da uçar!"

"Ev sanki geçmiş yüzyıllara uzanan büyük, suskun bir ailenin üyeleriyle dolu. Orada, ikinci kişiliğimle yaşıyorum ve yaşamı geniş anlamıyla, bir var olan bir yok olan bir şey olarak algılıyorum."

-Carl Gustav Jung-

20120115

Tersi ve Yüzü - Albert CamusBu incecik kitapta o kadar kocaman bir varoluş var ki... Tahsin Yücel önsözünde Camus'un bu kitabı hiçbir zaman bitmeyen  ya da yayınlanması için uzunca süre beklediği, bitmediğine inandığı bir serüven olarak gördüğünü yazıyor. Camus da önsözünde onaylamış. Kitap aslında bitmiş ama düşünceler yürüyor fikrimce. Şimdi ben de bitirdim kitabı ama ellerim ceplerimde bir akış seyrindeyim. Çoklukla izimi kaybettim. Var ya da yok, ters ya da düz, ölü ya da diri tüm insanlar içimde, benimle birlikte kendimle. Kendim, kuşkusuz ki en çok kendim huzursuz ediyor beni Albert Camus'un rotasında.


4 yorum:

Lou Salome dedi ki...

Bu kitap okunmayı bekleyenler listesinde kitaplığımda bekliyor. Sizin kitap hakkındaki yorumunuzdan sonra daha da meraklandım :)

Yasemin Şahin dedi ki...

ne güzel :) mutlu ölüm'ün önsözünde bu kitaptan çok sık bahsediliyordu. hep bir tabir vardı tersi ve yüzü. o zaman meraklanıp almıştım ben de..

iyi okumalar, sevgiler,

nezleli karga dedi ki...

camus'nün "yolculuk günlükleri" ile birlikte dönüp dönüp okuduğum kitaplarından biridir. nefis bir kitaptır hakikaten.
sevgiler.

Yasemin Şahin dedi ki...

yolculuk günlükleri'ni de ön sıraya aldım şimdi öyleyse :)
sevgiler,

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
haberler haberler