"Kaplumbağalar da uçar!"

"Ev sanki geçmiş yüzyıllara uzanan büyük, suskun bir ailenin üyeleriyle dolu. Orada, ikinci kişiliğimle yaşıyorum ve yaşamı geniş anlamıyla, bir var olan bir yok olan bir şey olarak algılıyorum."

-Carl Gustav Jung-

20080319

Ayna görüntüsü cazibesi


Bazen büyük sıkıntılar doğurur kişinin ya da oluşumun görünen yüzü. Görünen yüzlere bakmayı tercih edenlerin düşüncelerini değiştirmek de zorluk mertebesinde yarışır çokca. Hani bir o yandan bir bu yandan bakanı bile bir yere kadar kabul edebilirken, hepten duydukları yönünde kati kararlar alan insanların bıraktığı sancıları da bir o kadar can acıtıcıdır.


Bize bizim doğrularımızın yansımasını kendimiz verirken, bizim yüzümüze dahi bakmaya tenezzül etmeyen kimlikler ayna görüntüsünü tercih ederler. Bize tutulan aynaların da gücünü tutan ellerden aldığı düşünülünce bu içinden çıkılamayası bir hal, bir mikroskop incelemesi gerektiren durum oluşturur. Mikroskop incelemesine girişecek zekayı bulabilen insan zaten bu yola başvurmazdı da akla gelince hepten vurgun olur.


Görüntünün yanılsamayı beraberinde getirmeye meyilli olduğu da düşünülürse, atla şu pencereden o zaman nereye kim düşecekse?

4 yorum:

Zafer dedi ki...

Hatırlattın...

"simdi diyorum ki, aynayi eline vereyim, ancak aynanin yuzunde bir kusur gorursen onu aynadan bilme" Sems-i Tebrizi

Beytepe Kaplumbağası (Yasemin Şahin) dedi ki...

bu da başka bir bakış açısı tabi.

aynayı kendin tutarken farklı, başkası tutarken farklı bir yansıma koyarsın ortaya. ortaya çıkan yansımanın konuştuğu dile göre de kusuru kendine ya da aynaya yüklersin çokca. benimkisi aynayı tutan elden ilham alınca pek bi ürkütücüydü bu yazı da onun neticesi, silsilesi..

Şems-i Tebrizi için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eems-i_Tebrizi

Sokak Lambası dedi ki...

Görünmeyen yüzlerimiz var, kimi zaman kimilerine göstermek istemediğimiz suretlerimiz...
Bunu bilerek hareket etmeli kişi kararını vermeden önce.
"Ben bilirim"ler iyidir, güzeldir de yanlışa götürür.

Beytepe Kaplumbağası (Yasemin Şahin) dedi ki...

ben bilirimler iticidir, bunu bilir bunu söylerim.

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails
haberler haberler